“Алея на книгата” срещу COVID-19
По какъв начин се отразява коронавирус кризата на търговците на книги
Никола Михайлов
Изложението “Алея на книгата” и тази година посети Пловдив. Като част от фестивала “Пловдив чете”, на площад Централен са разположени 17 шатри, от които хората могат да си закупят най-различни книги на български и световни автори. Събитието ще продължи до 4 октомври, като работното им време е от 10 до 20 часа. Освен открит базар за книги, част от програмата са срещи с писатели, премиери и представяния на нови заглавия.
Вижте днешните Акценти от програмата на Пловдив чете.
Имайки предвид обаче събитията, случили се през тази година, възниква въпросът дали кризата покрай коронавируса се отразява на базара? За жалост, да. По думите на хората, продаващи книги, интересът не е такъв, какъвто би бил иначе. Дали заради притеснения от евентуално заразяване или просто поради финансови причини, доста по-малко пловдивчани се отбиват на щандовете и решават да си вземат книга.
Дори тези, които само разглеждат, без да купят нещо, са по-малко от предишни години. В моменти, в които са поставени пред по-сериозни проблеми, купуването на нови книги е едно от последните неща, за които повечето хора не мислят. И когато извънредната ситуация се комбинира с обичайно намаляващото желание на хората да четат, резултатът няма как да бъде по-различен, коментират някои от изложителите.
Въпреки проблемите, с които се сблъскват, не липсва ентусиазъм от страна на продаващите. От всеки обект те посрещат с усмивка желаещите да увеличат личните си библиотеки. Надяват се всичко да се оправи и следващия път, когато по улиците на града се появят шатрите на издателите, гладът за литература да е нараснал и повече хора да се сдобият с нови заглавия.